Logotype for print

Kontakta oss

Svensk Försäkring leds av vd Christina Lindenius. Vi är ett 20-tal medarbetare som arbetar inom områdena analys, juridik och kommunikation.

Ring oss på 08-522 785 00

 

Allmänna frågor

Har du allmänna frågor mejla oss på denna adress
info@insurancesweden.se

Frågor om statistik samt statistikdatabas

Mejla dina frågor till
statistik@insurancesweden.se

Ledning

Christina Lindenius
Christina Lindenius
Verkställande direktör
christina.lindenius@insurancesweden.se
Mats Galvenius
Mats Galvenius
Vice vd
mats.galvenius@insurancesweden.se 08-522 785 20 08-522 785 20
Johan  Lundström
Johan Lundström
Chefsjurist
johan.lundstrom@insurancesweden.se 08-522 785 23 08-522 785 23
Magnus Vesterlund
Magnus Vesterlund
Chefsekonom
magnus.vesterlund@insurancesweden.se 08-522 785 05 08-522 785 05
Anette Grundström
Anette Grundström
anette.grundstrom@insurancesweden.se 08-522 785 03 08-522 785 03
Sarah Karlsson
Sarah Karlsson
Vd-assistent
sarah.karlsson@insurancesweden.se 08-522 785 10 08-522 785 10

Stab

Marie Hosinsky
Marie Hosinsky
Ekonom, riskbedömning, konsumentskydd, Fullmaktskollen
marie.hosinsky@insurancesweden.se 08-522 785 16 08-522 785 16
Pär Karlsson
Pär Karlsson
Ekonom, informationssäkerhet och krisberedskap
par.karlsson@insurancesweden.se 08- 522 780 12 08- 522 780 12
Staffan Moberg
Staffan Moberg
Jurist, skadeförsäkring, klimat, krishantering
staffan.moberg@insurancesweden.se 08-522 785 22 08-522 785 22
Mikaela Tamm
Mikaela Tamm
Jurist, Sjö- och annan transportförsäkring
mikaela.tamm@insurancesweden.se 08-522 785 31 08-522 785 31

Analysavdelningen

Sara Bergström
Sara Bergström
Ekonom Investeringsfrågor, Solvens II
sara.bergstrom@insurancesweden.se 08-522 785 14 08-522 785 14
Kia Buranakol Issa
Kia Buranakol Issa
Aktuarie
kia.buranakol.issa@insurancesweden.se 08-522 785 07 08-522 785 07
Karin Chenon
Karin Chenon
Ekonom, Finansiell rapportering, IFRS
karin.chenon@insurancesweden.se 08-522 785 17 08-522 785 17
Eva Erlandsson
Eva Erlandsson
Ekonom, sjukvårdsförsäkring, pensioner
eva.erlandsson@insurancesweden.se 08-522 785 06 08-522 785 06
Kajsa Lindell
Kajsa Lindell
Kvantitativ analytiker Marknadsstatistik, statistikutredning
kajsa.lindell@insurancesweden.se 08-522 785 12 08-522 785 12
Martin Solberger
Martin Solberger
Kvantitativ analytiker
martin.solberger@insurancesweden.se 08-522 785 09 08-522 785 09
Jonas Söderberg
Jonas Söderberg
Ekonom
jonas.soderberg@insurancesweden.se 08-522 785 13 08-522 785 13

Juristavdelningen

Lena Friman Blomgren
Lena Friman Blomgren
Jurist, Solvens II, finansiell tillsyn
lena.frimanblomgren@insurancesweden.se 08-522 785 04 08-522 785 04
Anna Hall
Anna Hall
Jurist
anna.hall@insurancesweden.se 08- 522 785 19 08- 522 785 19
Rickard Sobocki
Rickard Sobocki
Jurist, Flytt av pensionsförsäkringar, penningtvätt
rickard.sobocki@insurancesweden.se
Fredrik Van Kesbeeck Andersson
Fredrik Van Kesbeeck Andersson
Jurist ,Trygghetskommissionen, Centrum för AMP och Regelnämnden.
fredrik.andersson@insurancesweden.se 08-522 785 26 08-522 785 26

Kommunikationsavdelningen

Anna Rudérus
Anna Rudérus
Tjänstledig
anna.ruderus@insurancesweden.se 08-522 785 18 08-522 785 18
Ulrica Loeb
Ulrica Loeb
Webbansvarig
ulrica.loeb@insurancesweden.se 08-522 785 08 08-522 785 08