Logotype for print

Utskott för sjö– och annan transportförsäkrings tekniska kommitteér


Svensk Försäkrings utskott
för sjö– och annan transportförsäkrings tekniska kommittéer 2017/2018

Ansvarskommittén

Axel Edgren
AIG Europe Ltd UK Filial i Sverige
Ritva Nuutinen
Folksam
Ulf Kinell
Försäkringsaktiebolaget Alandia
Roger Strandberg
If Skadeförsäkring AB (publ)
Tobias Sigurdsson
Inter Hannover
Anneli Dahlgren
Länsförsäkringar AB
Erik Ryrberg
Trygg-Hansa Försäkring filial
Claes Lundgren
XL Insurance Company Plc
Peter Hallin
Zurich Insurance
Namn Koncern E-post Telefon
Axel Edgren AIG Europe Ltd UK Filial i Sverige axel.edgren@aig.com +46 70 7367 727
Ritva Nuutinen Folksam ritva.nuutinen@folksam.se
Ulf Kinell Försäkringsaktiebolaget Alandia ulf.kinell@alandia.com +46 (70) 6 52 32 14
Roger Strandberg If Skadeförsäkring AB (publ) roger.strandberg@if.se 0706-316007
Tobias Sigurdsson Inter Hannover tobias.sigurdsson@inter-hannover.com +46 73 460 25 66
Anneli Dahlgren Länsförsäkringar AB anneli.dahlgren@lansforsakringar.se
Erik Ryrberg Trygg-Hansa Försäkring filial erik.ryrberg@trygghansa.se
Claes Lundgren XL Insurance Company Plc claes.lundgren@xlcatlin.com
Peter Hallin Zurich Insurance peter.hallin@zurich.com 0727-223286

Varukommittén 

Amir Tahami
ACE European Group UK Limited filial Sverige
Dorothee Andrzejewsk
AIG Europe Ltd UK Filial i Sverige
Mikael Mogerud
Försäkringsaktiebolaget Alandia
Charlotta Franzén
If Skadeförsäkring AB (publ)
AnnaLena Eriksson
Inter Hannover
Annette Persborn
Länsförsäkringar AB
Lennart Friede
Moderna Försäkringar, filial till Tryg Forsikring A/S DK
Marika Svalskulla
Sirius International Försäkrings AB
Petronella Borggren
XL Insurance Company Plc
Mikael Lindquist
Zurich Insurance
Namn Koncern E-post Telefon
Amir Tahami ACE European Group UK Limited filial Sverige amir.tahami@chubb.com
Dorothee Andrzejewsk AIG Europe Ltd UK Filial i Sverige Dorothee.Andrzejewski@aig.com +46 70 913 73 02
Mikael Mogerud Försäkringsaktiebolaget Alandia mikael.mogerud@alandia.com 0735-026263
Charlotta Franzén If Skadeförsäkring AB (publ) charlotta.franzen@if.se 0709-798649
AnnaLena Eriksson Inter Hannover annalena.eriksson@inter-hannover.com 0706-884759
Annette Persborn Länsförsäkringar AB annette.persborn@lansforsakringar.se
Lennart Friede Moderna Försäkringar, filial till Tryg Forsikring A/S DK lennart.friede@modernaforsakringar.se 0737-073022
Marika Svalskulla Sirius International Försäkrings AB marika.svalskulla@siriusgroup.com +46 70 875 5422
Petronella Borggren XL Insurance Company Plc petronella.borggren@xlcatlin.com +46 768 79 88 42
Mikael Lindquist Zurich Insurance mikael.lindquist@zurich.com 0733-573139

Rederikommittén

Harald Hansson
Codan Forsikring A/S
Lars Janlöv
Försäkringsaktiebolaget Alandia
Niklas Wijk
Försäkringsaktiebolaget Alandia
Tony Schröder
If Marin Industri
Caroline Stenman Dencker
If Marin Industri
Namn Koncern E-post Telefon
Harald Hansson Codan Forsikring A/S harald.hansson@codanmarine.com 0702-476446
Lars Janlöv Försäkringsaktiebolaget Alandia lars.janlov@alandia.com
Niklas Wijk Försäkringsaktiebolaget Alandia niklas.wijk@alandia.com
Tony Schröder If Marin Industri tony.schroder@if.se +46 721 57 24 96
Caroline Stenman Dencker If Marin Industri caroline.stenman.dencker@if.se