Logotype for print

Utbetalda skadeersättningar för hem- och villaförsäkring ökar över tid

2025-06-17

Antalet skador inom separat hemförsäkring, kombinerad hem- och villaförsäkring samt separat villaförsäkring är i stort sett detsamma 2024 jämfört med 2023. Däremot har de totalt utbetalda skadeersättningarna till försäkringstagare ökat med 3 procent under samma period. Under de senaste tio åren har utbetalningarna ökat från 7,4 till 10,9 miljarder kronor, vilket motsvarar en ökning med 49 procent. Under samma period har antalet skador minskat med 5 procent.

Av det totala antalet skador inom hushåll och företag utgör skador inom privatpersoners hem- och villaförsäkring 86 procent. Hemförsäkringen är en mycket omfattande försäkring som inte bara täcker skador i själva bostadsfastigheten utan även en försäkring som kan ge ersättning vid händelser så som stöld, rån och överfall samt oturshändelser. Dessa försäkringsskador står för hälften av de totala skadeersättningarna som utbetalas till försäkringstagare som har råkat ut för skada.

Sammantaget för hemförsäkringen har antalet skador varit i stort sett samma 2023 och 2024. Under 2024 inträffade 648 000 skador och det utbetalades närmare 11 miljarder kronor för dessa skador. Under samma period har de utbetalda skadeersättningarna för skador i villor och övriga bostäder samt för andra typer av skador som ingår i hemförsäkringen ökat med 3 procent.

De typer av skador som det betalades ut mest för från hem- och villaförsäkringen under 2024 var skador orsakade av vatten samt brand och åska. När det gäller andra typer av skador som inte har med bostadsfastigheten att göra är det skador som inträffar på resa som det därefter betalades ut mest för i skadeersättningar. Reseskadorna avser både sak- och personskador.image001.png