Logotype for print

Närmare samarbete avgörande – ny grupp ska stoppa välfärdsbedrägerier

2025-06-04

Företag spelar en allt större roll vid välfärdsbrottslighet, men bristen på information om dessa aktörer försvårar arbetet för både myndigheter och försäkringsbranschen. Nu ska en arbetsgrupp utreda möjligheterna till bättre informationsutbyte kring bolag som används som brottsverktyg.

Inom MUR-samverkan – ett samarbete mellan flera myndigheter för att motverka bedrägerier mot välfärdssystemet – har en ny arbetsgrupp bildats. Gruppen ska utreda hur information om företag som används i brott kan delas mellan myndigheter och försäkringsbranschen.

Ronja Wildenstam, jurist

– Vi är mycket glada över denna möjlighet för försäkringsbranschen. Ett närmare samarbete med berörda myndigheter är avgörande för att minska välfärdsbrottslighet, säger Ronja Wildenstam, jurist på Svensk Försäkring.

Bakgrunden är att företag spelar en allt större roll vid välfärdsbrottslighet och försäkringsbedrägerier. Kriminella använder bolag för organiserade brott, till exempel genom att utfärda falska intyg om anställning eller sjukdom.

Effektiva kontroller är det bästa sättet att förebygga felaktiga utbetalningar, men i dag försvåras kontrollarbetet av brist på information. När det gäller företag finns dock större möjligheter att dela information än när det gäller privatpersoner.

Arbetsgruppens uppdrag startade den 1 juni 2025 och ska vara klart den 1 juni 2026.